28. června 2023 v 22:00 |
Administrační tagy: 

Niki Matita: Fernempfangsstelle

Rádiová přijímací stanice na půdě zámku Solitude ve Stuttgartu
28. června 2023 v 22:00 |
Administrační tagy: 

Niki Matita: Fernempfangsstelle

Niki Matita, autorka kompozice "Fernempfangsstelle" (stanice dálkového příjmu), byla v roce 2022 na umělecké residenci Akademie Schloss Solitude ve Stuttgartu. Jako zvuková a rozhlasová umělkyně se začala zajímat o historii tamní radiostanice, která byla zprovozněná na místním zámku (Schloss Solitude) na počátku 20. let minulého století a která umožňovala dálkové reportáže z různých vzdálených míst, např. z/do USA.

Místní inženýr a průkopník rozhlasového vysílání Rudolf Formis si tuto vysílačku v paláci Samoty ve Stuttgartu postavil čistě svépomocí. Později byl na Heydrichův rozkaz zavražděn nedaleko Prahy, kde provozoval pirátskou rozhlasovou stanici.

V letošním roce podnikla Niky Matita díky podpoře Goethe Institutu cestu na Prahy, aby zde prozkoumala kontext působení Rudolfa Formise na našem území. Její umělecký výzkum přetavila formou radiofonické kompozice v imaginativní zvukový obraz reflektující fascinující příběh muže stojícím na samotném počátku rozvoje rozhlasového vysílání.

Premiéru nové radiofonické skladby Fernempfangsstelle německé autorky Niki Matity poslouchejte v pořadu Premedice Radioateliéru na stanici Český rozhlas Vltava ve středu 28. června ve 22h.