27. listopadu 2015 v 22:00 |
Administrační tagy: 

Phill Niblock: FIRST OUT

03520686.jpeg
27. listopadu 2015 v 22:00 |
Administrační tagy: 

Phill Niblock: FIRST OUT

Kytarový dron (drone music) newyorského umělce a minimalisty Philla Niblocka, který pro PremEdici Radioateliéru natočil společně se skladatelem a kytaristou Davidem Firstem na Berkelee college of Music v Bostonu.

Díla Philla Niblocka jsou v mnoha ohledech mnohavrstevnatá. Od šedesátých let se věnuje fotografii, experimentálnímu filmu, zvukovému umění a skladatelské činnosti v mnohém související s tradicí amerického minimalismu. Stál u zrodu nadace Experimental Intermedia, kterou v současné době vede. Koncertuje a vystavuje po celém světě a v čechách se objevuje celkem pravidelně. V minulosti jsme měli možnost slyšet jeho hudbení performance například na festivalech Stimul, Expozice nové hudby, Echoflux, nebo na festivalu Ostravské dny.

Jeho nová skladba FIRST OUT je od těch předchozích trochu odlišná už z toho důvodu, že vznikla pro rozhlasový éter, který nedisponuje skutečným akusticky resonančním prostorem. Tedy pokud pomineme různorodost akustických prostor ve kterých je přijímáno rozhlasové vysílání. Jeho nahrávky v živém provedení přímo interagují, resonují s konkrétním prostorem a vyžadují velmi dobrý a výkonný systém ozvučení. Jak sám uvádí: “Jediný způsob, jak opravdu slyšet moji hudbu, je na živém vystoupení ve velkém sále s velkými reproduktory.