17. ledna 2022 v 20:00 |

Musica metalicita. Oslavili jsme 1.000.059. narozeniny umění v ozvěnách kovů

Musica metalicita. Oslavili jsme 1.000.059. narozeniny umění v ozvěnách kovů
Musica metalicita. Oslavili jsme 1.000.059. narozeniny umění v ozvěnách kovů
17. ledna 2022 v 20:00 |

Musica metalicita. Oslavili jsme 1.000.059. narozeniny umění v ozvěnách kovů

Poslechněte si přímý přenos koncertního večírku a narozeninovou oslavu, která se uskutečnila v pondělí 17. ledna v prostoru divadla Alfred ve dvoře a ve vltavském vysílání. 

Program

 • Knoblochová & Nejtek: Cinéma préparé (fragment musical)
  Barokní ozvěny preparovaného cembala Moniky Knoblochové v propojení s elektronikou Michala Nejtka - hudební fragmenty z rozsáhlé audiovizuální kompozice Cinéma préparé, kterou v roce 2021 realizovali oba hudební tvůrci v triu společně s vizuálním umělcem Janem Komárkem.

 • Barbora Tomášková: Koncert pro zvukové objekty, live elektroniku a vokál
  Zvukový svět slovenské skladatelky, jehož jádro tvoří autorské zvukové objekty, které se ve spojení s live-elektronikou proměňují v hybridní hudební nástroje.

 • Jan Trojan: Vibrace, údery, ozvěny, doteky, rezonance, vazby pro ozvučený plech č. 1
  Tabule ocelového plechu jako hudební nástroj primárně využívající zpětnou vazbu k získání tonální struktury a resonance hmotného objektu v prostoru.

 • Stanislav Abraham: Metalíza
  Ambientní harmonické plochy, vytvářené na dva kovové objekty. Osmdesáticentimetrový gong, jehož krásný tón podpoří drone modulárního syntezátoru a digitálními efekty transformované melodické ufo Sundrum.

 • Alex Švamberk: Rite of Springs
  Svěcení jara? Ale bez Stravinského. Svěcení pramenů? Leda jako inspirace. Je to Svěcení pružin. Pocta klasickému industriálu v kapesní podobě. Veškeré zvuky se vytvářejí na pružinách, z nichž některé jsou laditelné. A ty se samplují a echují.

 • Tomáš Pernický: Dea Ferrea
  Autorská syntéza kovového šrotu a elektroniky vysublimovaná do esencí božských resonancí tvrdé oceli. Premiéra sólového projektu, který vznikl speciálně na oslavu Art’s Birthday 2022

 • Slow Radio
  Do oslav narozenin umění se zapojil i audioportál mujRozhlas.cz spuštěním unikátního projektu Slow Radio. Ten nabízí stále se rozrůstající výstavu jedinečných zvukových momentů jako je například Ticho v divadle, Svítání v Mnichovicích, Les v Kersku nebo Korejská ulice. 

Musica metalicita. Oslavili jsme 1.000.059. narozeniny umění v ozvěnách kovů

Během dvouhodinového programu jsme nabídli nejen audio spojení s celou řadou míst po Evropě prostřednictvím satelitní sítě Euroradia, ale především hudební performance, při kterých různorodí hudebníci a hudebnice elektronicky i akusticky rozezněli nejrůznější kovové objekty nebo nástroje využívající resonance kovu. Koncepce programu se odvyjí od fabulace budoucnosti, ve které se kovy stanou pro běžný život nedostupnou komoditou:

Čtěte také

„Nadnárodní korporace Global Metalicity oznámila, že civilizovaný svět úspěšně odmetalila, tedy očistila od posledních elektronických hudebních nástrojů coby přežitků doby bezuzdného plýtvání strategickými surovinami. Kovové kvóty pro elektromobilitu a spotřební elektroniku tak byly pro letošní rok úspěšně zajištěny a metalická rovnováha nastolena…“ To jsou ozvuky vzpomínek na budoucnost, z nichž byla odlita koncepce programu Art’s Birthday. Naznačuje nám budoucnost, v níž třeba takové PA ozvučení bude možné pronajmout pouze na speciální povolení ministerstva průmyslu, žesťové nástroje budou dostupné s rizikem astronomických pokut pouze na černém trhu a slyšet zvuk skutečného cembala se stane nejluxusnějším zážitkem vyhrazeným jednomu procentu nejbohatších. Vítejte do světa, v němž lineární systém spotřeby a diktát ekonomického růstu udělaly za metalicitou hudby PVC tečku a přetavily ji na pouhou vzpomínku a strojovou reprodukci. Podle této metalfyzické logiky bude program večera rozčleněn na tři sekce pro plechy, dráty a pružiny. Budete tak moc vzpomínat na vyfabulovanou budoucnost bez kovu v hudbě.

Během večera přinesli akustické dárky Monika Knoblochová a Michal Nejtek, Barbora Tomášková (SK), Stanislav Abraham, Jan Trojan, Tomáš Pernický a Alex ŠvamberkVečerem provázela Petra Knut Kultová

Český rozhlas se ke globálním oslavám ART'S BIRTHDAY poprvé připojil v roce 2005 jako jedna z téměř dvacítky veřejnoprávních institucí z celé Evropy pod hlavičkou skupiny dramaturgů a producentů Euroradio Ars Acustica.