25. července 2018 v 22:00 |
Administrační tagy: 

Duo Tomalex: Apollo? Apollo...

0:00
/
0:00
Duo Tomalex: Apollo? Apollo...
Duo TomAlex
25. července 2018 v 22:00 |
Administrační tagy: 

Duo Tomalex: Apollo? Apollo...

Před půl stoletím vrcholil program Apollo, jehož cílem bylo přistát na Měsíci. Na Vánoce 1968 člověk poprvé opustil zemskou orbitu a na Štědrý den posádka Apolla 8 ve složení Frank Borman, Jim Lowell a William Anders oblétla Měsíc. 

V červenci příštího roku přistál na povrchu měsíce lunární modul Apolla 11 Eale a 20. července se Neil Armstrong stal prvním pozemšťanem, který stanul na povrchu Měsíce. Následovalo ještě šest pilotovaných letů, z nichž pět skončilo úspěšným přistáním. Jen Apollo 13 se muselo vrátit.

Vrcholné období kosmonautiky, kdy celý svět sledoval lety do vesmíru, přibližuje projekt dua TomAlex, které tentokrát při svých improvizacích využilo autentických záznamů komunikace s astronauty i dobové komentáře z Československého rozhlasu a Československé televize s cílem vytvořit koláž vyvolávají ducha doby i smutek z toho, že už pominula.

Nahrávku doprovázejí vzpomínky Alexe Švamberka, kterému bylo tehdy sedm let a lety k Měsíci ho fascinovaly. Měl to štěstí, že v té době nežil v Československu a vrcholné události kosmonautiky mu nepřekryla srpnová invaze bratrských armád Varšavské smlouvy. Její dopad pocítil až po návratu v říjnu 1969, lety do kosmu však stále sledoval a byl zklamaný, když se k Měsíci přestaly vysílat lodě s lidskou posádkou. Astronauti, kteří na něm stanuli, postupně umírají. Po smrti jsou dvě třetiny z nich.

Stopa na měsíci


I když prvotní fascinace opadla, nemohl si ovšem nechat ujít let prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka o deset let později.
Apollo? Apollo se natáčelo od května do půlky července během šesti večerů, kdy oba protagonisté improvizovali, Tomáš Reiner měnil efekty u kytary a Alex Švamberk střídal různé syntezátory.