13. června 2014 v 23:11 |

[01] Mario Verandi: Noise Networks

0:00
/
0:00
[01] Mario Verandi: Noise Networks
Mario Verandi at the GRM, Paris
13. června 2014 v 23:11 |

[01] Mario Verandi: Noise Networks

rAdioCUSTICA selected 2011 | 16:41

Tato rozhlasová kompozice prozkoumává oblast zvuku, která se nachází kdesi za “normálním” fungováním dnešního hardwaru a softwaru. Digitální doména totiž nabízí zcela unikátní nové spektrum digitálních zkreslení a ruchů, které můžeme nově prozkoumávat. V posledních dvou letech jsem průběžně sbíral široké spektrum ruchů, které zpravidla vznikly nezáměrnými chybnými úkony počítačů, počítačových tiskáren a skenerů, vypalovaček, zvukových a video karet a pevných disků. Jedná se v podstatě o materiál složený z různých zvuků chybových hlášení, praskotů, přebuzených signálů, zkreslení, kvantizačních šumů, zneužitých softwarových algoritmů, poškozených zvukových souborů a funkčních chyb signálových procesorů.


Všechny tyto “ruchy” jsou použity v jejich originálním stavu. Aplikoval jsem pouze nejzákladnější úpravy ekvalizace, umělého dozvuku a ladění, čímž bylo možné rozšířit paletu používaných zvukových barev.

Skladba Noise Networks je inspirovaná textem ze slavného manifestu Luigi Russola "Umění hluku":
Rozličnost hluků je neomezená. Jestliže dnes, kdy máme snad tisíc různých druhů strojů, můžeme rozeznávat tisíc různých hluků, pak zítra, až se počet strojů znásobí, budeme moci rozeznávat deset, dvacet, nebo třicet tisíc různých hluků, které nebudou pouze napodobovány, ale bude je možno kombinovat podle naší představy.
- Luigi Russolo 1913